دریافت مشاوره و راهنمایی: 09118463538

انواع راه پله: 8 نوع مختلف راه پله و زمان استفاده از آنها

طراحی راه پله جزء ضروریات یک ساختمان است که دسترسی به طبقات و سقف را فراهم می کند. یک راه پله از یک سری پله تشکیل شده است: یک آج (قسمت افقی که پا در آن قرار می گیرد) و یک بالابر (قسمت موقعیت عمودی).

راه پله چیست؟

اگرچه طراحی راه پله می‌تواند متفاوت باشد، اما طرح‌های راه پله خوب برای ساختمان‌های چند طبقه، به‌ویژه ساختمان‌هایی با طبقات کم، که می‌توانند به طور متناوب با یا به جای آسانسور استفاده شوند، حیاتی هستند. راه پله ها ممکن است وسیله ای برای گردش عمودی و یک بخش تزئینی زیبا برای خانه ها، هتل ها، مغازه ها، کتابخانه ها و غیره باشند. بنابراین، چه اشکال مختلفی از طرح های راه پله را می توانید در خانه، مغازه یا هر امکانات دیگری قرار دهید؟

انواع پله ها کدام اند؟

در اینجا 8 نوع مختلف از پله ها را معرفی می کنیم. بیایید آنها را یکی یکی مرور کنیم:

1. پله های مستقیم

پله های مستقیم
راه پله مستقیم، چوب و فولاد

پله های مستقیم ساده ترین و ضروری ترین راه برای طراحی هستند. آنها علاوه بر تکیه گاه کف، در طبقه بالا و پایین نیازی به حمایت بیشتری ندارند. با این حال، آنها به فضای خطی کافی نیاز دارند که بتوانند در آن قرار گیرند، و اگر قرار باشد پاگرد اضافه شود، این فضا می‌تواند طولانی‌تر شود. اگر ارتفاع طبقات از 12 فوت (3.6 متر) بیشتر شود، پاگرد در نیمه راه ضروری است.

چه زمانی و در کجا پله های مستقیم برای استفاده در کاربردهای عملی مناسب هستند؟

راه پله های مستقیم به دلیل توانایی آنها در اشغال حداقل فضای کف، یک انتخاب عملی برای مناطق با فضای محدود است. آنها اغلب در ساختمان های تجاری کوچک، آپارتمان ها و منازل مسکونی مورد استفاده قرار می گیرند.

2. پله L شکل

 پله L شکل
راه پله L شکل، فولاد و چوب

اگر قسمت بالایی پله های مستقیم خود را، فراتر از محل فرود، 90 درجه بچرخانید، یک پله L شکل خواهید داشت. این نوع راه پله کمی پیچیده تر از پله های مستقیم هستند. به عنوان مثال، پاگرد ضروری است، و نیاز به حمایت اضافی دارد، که معمولاً در دیوارهای جانبی قرار می گیرد.

پله های L شکل می توانند از نظر بصری جذاب تر باشند. آنها همچنین به دلیل داشتن پاگرد ، ایمن تر از پله های مستقیم هستند، زیرا به صعود کنندگان استراحت کوتاهی می دهد و آسیب ناشی از زمین خوردن تصادفی را کاهش می دهد. در مورد جایی که می توانید آنها را قرار دهید، گوشه ها بهترین هستند. پله های L شکل با پاگرد نه دقیقاً در وسط راه بلکه نزدیک به طبقه بالا یا پایین پله بلند L نامیده می شوند.

چه زمانی و در کجا پله های L شکل برای استفاده در کاربردهای عملی مناسب هستند؟

راه پله های L شکل برای مناطقی که نیاز به چرخش است، مانند گوشه اتاق، مناسب هستند. آنها اغلب در خانه‌ها، هتل‌ها و ساختمان‌های تجاری بزرگ‌تر به کار می‌روند.

3. پله های بادگیر

پله های بادگیر
پله‌های ویندر

اینها پله های L شکل با پیچ و تاب هستند. به جای پاگرد ، آنها 2-3 پله “ویندر” دارند که پله های بالا و پایین را به هم متصل می کنند. پله های ویندر از یک طرف عریض تر از طرف دیگر هستند، در درجه اول برای صرفه جویی در فضا. آنها معمولاً می توانند مثلثی یا بادبادکی شکل باشند.

ویندر با اتصال تدریجی و خود به خود پله های بالا و پایین به پله های L شکل احساس خوشایندی می دهند. با این حال، جزئیات اضافی طراحی آنها را دشوارتر و ناوبری را دشوارتر می کند.

4. پله های U شکل

پله های U شکل

پلکان U شکل که به پلکان نیم چرخی نیز معروف است، شامل دو پله موازی با یک پاگرد در میان است. این طرح رایج ترین طرح مورد استفاده در ساختمان های اداری ، ساختمان های آپارتمانی، تاسیسات عمومی و غیره است.

اگر پاگرد 180 درجه با یک پله اضافی و دو پاگرد 90 درجه جایگزین شود، پله های U شکل به یک چهارم پاگرد یا دوبل L شکل تبدیل می شوند. پله های U شکل را می توان به راحتی در یک پلان معماری قرار داد. با این حال، آنها نیاز به حمایت بیشتری نسبت به پله های مستقیم دارند.

چه زمانی و در کجا پله های U شکل برای استفاده در کاربردهای عملی مناسب هستند؟

پله های U شکل اغلب در مناطق بزرگ استفاده می شوند و می توانند ورودی بزرگ و چشمگیری ایجاد کنند. آنها اغلب در اقامتگاه های مجلل، هتل های مجلل و ساختمان های تجاری وسیع یافت می شوند.

5. پله های مارپیچ

پله های مارپیچ
راه پله مارپیچ، فلزی

پله ها در این نوع گوه ای شکل هستند و به شکل مارپیچ تشکیل میشوند. آنها حول یک قطب مرکزی می چرخند و وقتی از بالا به آن نگاه کنیم، مانند یک دایره کامل به نظر می رسند که آج ها بخش های این دایره هستند.

پله های مارپیچ جمع و جور هستند، بنابراین می توان از آنها در زمانی که فضای زیادی در دسترس نیست استفاده کرد. آنها همچنین می توانند برای سازه های سبک مانند خانه های ساحلی و خانه های درختی استفاده شوند . آنها می توانند از نظر ظاهری بسیار جذاب باشند و به پشتیبانی زیادی نیاز ندارند، فقط به قطب مرکزی و پاگرد نیاز دارند.

چه زمانی و در کجا پله های U شکل برای استفاده در کاربردهای عملی مناسب هستند؟

 پله های مارپیچ اغلب برای مناطق فشرده که در آن راه پله های معمولی نمی توانند جا شوند ترجیح داده می شوند. آنها اغلب در مکان های بیرونی، اتاق زیر شیروانی و زیر شیروانی نصب می شوند.

پله های U شکل

با این حال، پله های مارپیچ امن ترین انتخاب ما نیستند. شکل و توزیع پله ها باعث می شود که به راحتی بر روی آنها بچرخید. به همین دلیل است که نمی توان از آنها به عنوان راه پله اولیه استفاده کرد و همچنین نمی توان آنها را با اجسام سنگین بالا یا پایین آورد.

6. پله های منحنی

6. پله های منحنی

این نوع پله به طور مکرر با پله های مارپیچ ترکیب می شود و مانند پله های مارپیچی، مسیری مارپیچ را دنبال می کند اما با شعاع بسیار بزرگتر. بنابراین، در نهایت یک دایره کامل را تشکیل نمی دهند، بلکه یک کمان از این دایره را تشکیل می دهند.

پله‌های منحنی می‌توانند بسیار زیبا باشند، که اغلب برای تأثیرگذاری در عمارت‌ها یا هتل‌ها استفاده می‌شوند. استفاده از آنها بسیار ساده تر از پله های مارپیچ است، اگر شعاع آنها زیاد باشد، اما از طرف دیگر، ساختن آنها چالش برانگیزتر است. در میان تمام هفت نوع پله مورد بررسی در اینجا، آنها می توانند پیچیده ترین نوع راه پله باشند.

چه زمانی و در کجا پله های U شکل برای استفاده در کاربردهای عملی مناسب هستند؟

راه پله هایی با طرح منحنی برای ایجاد یک ورودی بزرگ و شیک و یا زمانی که شکل منحنی برای طراحی لازم است مناسب هستند. آنها اغلب در خانه های بزرگتر، هتل ها و ساختمان های تجاری استفاده می شوند.

7. پله دو شاخه

7. پله دو شاخه

این پله‌های بزرگ می‌توانند دلالت بر تجمل و ظرافت داشته باشند، بنابراین می‌توان از آنها برای عمارت‌های مجلل، کاخ‌ها یا گاهی اوقات کشتی‌های تفریحی استفاده کرد. با این حال، آنها همچنین اهداف عملی و تکمیل معاصر خود را دارند.

پله های دوشاخه شامل یک پله بزرگ است که به یک پاگرد می رسد و سپس به دو پله کوچکتر تقسیم می شود که در جهت های جداگانه ادامه پیدا میکنند.

چه زمانی و کجا پله های دوشاخه برای استفاده در کاربردهای عملی مناسب هستند؟

پله های دوشاخه برای فضاهایی که به یک ورودی چشمگیر نیاز دارند ، مناسب هستند، اما فضای کف موجود محدود است. آنها اغلب در اقامتگاه‌های بزرگ‌تر، هتل‌ها و ساختمان‌های تجاری با فضای کف محدود استفاده می‌شوند که هنوز نیاز به ورودی چشمگیر دارند. علاوه بر این، پله‌های دو شاخه برای مکان‌هایی که نیاز به دو راه پله مجزا دارند، ایده‌آل هستند، مانند زمانی که نیاز به پلکانی وجود دارد که به دو سطح مختلف منتهی می‌شود.

8. پله نردبان

8. پله نردبان

نردبان وسیله ای است با یک سری پله بین دو طول عمودی چوب یا فلز. برای پشتیبانی باید به دیوار یا سطح صاف دیگری تکیه داد. یک نردبان قابل حمل است، به این معنی که می توان آن را از یک مکان به مکان دیگر منتقل کرد.

چه زمانی و کجا پله های نردبانی برای استفاده در کاربردهای عملی مناسب هستند؟

پله های نردبانی برای مناطقی که نیاز به دسترسی به فضای کوچک یا تنگ است، مانند زیر شیروانی، اتاق زیر شیروانی و نیم طبقه، مناسب هستند. این پله‌ها اغلب در سازه‌های مسکونی یافت می‌شوند که باید به فضای زندگی یا انبارهای اضافی دسترسی داشت. از پله های نردبانی نیز در محیط های صنعتی برای دسترسی به قفسه های بلند یا نیم طبقه در کارخانه ها یا انبارها استفاده می شود.

ترجمه و بازنویسی از وبسایت arch2o در تحریریه دفتر فنی مهندسی هنر زمان.

اشتراک گذاری در:

دیدگاهی در مورد “انواع راه پله: 8 نوع مختلف راه پله و زمان استفاده از آنها

  1. دختر معمار گفت:

    مطالب کافی و عالی بود ، خیلی ممنون از توضیحاتتون.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب پیشنهادی:

فروشگاه
× تماس با ما 09118463538