دریافت مشاوره و راهنمایی: 09118463538

بزرگترین شهرهای جهان کدام اند؟

بزرگترین شهرهای جهان کدام اند؟ جمعیت جهان به سرعت در حال رشد است و الگوی متمرکز آشنای برنامه ریزی شهری دائماً این جمعیت را به زندگی در کلان شهرها سوق می دهد. پیش بینی می شود تا سال 2030، 60 درصد از مردم جهان در شهرها زندگی کنند. بزرگترین شهرهای جهان جذابیت خود را به واسطه تلاقی متعدد فرهنگ ها و هویت ها ایجاد کرده اند. با این حال، ازدیاد جمعیت می‌تواند منجر به چالش‌ها و بحران‌هایی شود که برای حفظ کیفیت مناسب زندگی باید کاهش یابد.

10 شهر بزرگ جهان کدامند ؟

در اینجا لیستی از 10 شهر بزرگ جهان، چالش های پیش روی هر یک از آنها و راه حل های ممکن آورده شده است.

1. توکیو، ژاپن

2021 جمعیت: 37,339,804

توکیو 30 درصد از جمعیت ژاپن را در خود جای داده است. منطقه ای که به عنوان یک روستای کوچک آغاز شد، در طول قرن ها به گسترش ادامه داد تا به اولین کلان شهر آسیا و بزرگترین شهر جهان تبدیل شود.


تنها بحرانی که باعث شد توکیو از کاهش شدید جمعیت رنج ببرد، جنگ جهانی دوم بود که این شهر به سرعت بهبود یافت و جمعیت قبل از جنگ خود را در کمتر از یک دهه افزایش داد. اگرچه توکیو از نظر منابع طبیعی، به ویژه مناطق زمینی ضعیف است، اما در عرصه اقتصادی به موفقیت های بزرگی دست یافت و به یکی از مراکز مهم مالی در جهان تبدیل شد.


2. دهلی، هند

2021 جمعیت: 31,181,376

دهلی، از طریق Getty Images

دهلی یا منطقه پایتخت ملی هند (NCT) به دلیل مهاجرت از مناطق روستایی و نرخ بالای زاد و ولد – که منابع و پایداری شهر را تهدید می کند – با نرخ رشد نسبتاً بالایی جمعیت روبرو است. دهلی مرکز هند بوده است و امپراتوری ها و پادشاهی های مهمی را در طول تاریخ خود در خود جای داده است.


انتظار می رود این شهر تا سال 2028 به بزرگترین شهر جهان تبدیل شود، که چالش هایی را برای استراتژی های برنامه ریزی شهری این شهر ایجاد می کند. با این حال، سرمایه گذاران و سهامداران باید از فرصت های بی شماری برای توسعه واقعی دولت و بازارسازی برای مبارزه با ازدحام بیش از حد و بیکاری بهره مند شوند.

3. شانگهای، چین

2021 جمعیت: 27,795,702

مروارید شرق و پاریس شرق: شانگهای مطمئناً شهر معمولی کشور در حال توسعه چین نیست. شانگهای یک مرکز مالی بزرگ و یک شهر جهانی است.

شانگهای نرخ رشد نسبتاً بالایی دارد. با این حال، جمعیت شهر سال هاست که عمدتاً از طریق سیاست تک فرزندی چین کنترل می شود. اگرچه این استراتژی به محدود کردن بیش از حد جمعیت و صرفه جویی در منابع کمک کرد، اما چالش‌های جمعیتی دیگری را که شهر باید با آن مواجه شود، از جمله افزایش سن جامعه، نرخ بسیار پایین باروری و عدم تعادل در نسبت جنسیتی ایجاد کرد. یکی از راه‌هایی که چین برای کاهش این چالش‌ها تلاش کرد، ارائه مشوق‌هایی برای جمعیت مورد نیاز برای نقل مکان به شهر است.

4. سائوپائولو، برزیل

2021 جمعیت: 22,237,472

شهر سائوپائولو، برزیل

جمعیت بیش از حد سائوپائولو به دلیل تعداد زیاد و فزاینده مهاجران، به ویژه اروپایی ها، افزایش پیدا کرده که این شهر را به متنوع ترین شهر از نظر قومی در برزیل تبدیل کرده است.اگرچه این تنوع و پیشینه چندفرهنگی ساکنان باعث می شود سائوپائولو تأثیر زیادی در زمینه های هنری و تفریحی داشته باشد، اما ازدیاد جمعیت باعث کیفیت نامناسب زندگی می شود و کشور را با چالش های متعددی مواجه می کند: مسکن نامناسب، فروپاشی زیرساخت ها، افزایش سطح زندگی. آلودگی و جاده ای که برای چنین ترافیک های سنگینی طراحی نشده اند.

برزیل چندین تلاش برای حل این مشکلات اتجام داده، از جمله اعطای کلبه های بتنی کوچک به ساکنان نیازمند که می توانند آنها را بهبود بخشند، به غیر از ایجاد زمین های خالی، و تقویت سیستم حمل و نقل با ساخت یک سیستم متروی زیرزمینی.

5. مکزیکو سیتی، مکزیک

2021 جمعیت: 21,918,936 

تصویر از طریق Getty Images

مکزیکوسیتی یکی دیگر از شهرهایی است که مملو از مهاجران و مهاجران از سراسر جهان است. اگرچه این شهر از نرخ رشد جمعیت پایینی برخوردار است، اما به دلیل زیرساخت‌های نامناسب و سکونتگاه‌های مسکونی، در برابر این رشد آسیب‌پذیر است. این بحران منجر به تأسیس بزرگترین حلبی آبادهای مکزیکوسیتی و یکی از بزرگترین حلبی آبادهای جهان شد.

مکزیکوسیتی به دلیل موقعیت جغرافیایی خود بین دو رشته کوه بزرگ با بحران دیگری روبرو است. این کوه ها آلودگی را به دام می اندازد و اثر جزیره گرمایی شهری را افزایش می دهد. با این حال، چندین نوآوری در حال کاهش این بحران‌ها هستند، از جمله ارائه گزینه‌های ترانزیت بدون انتشار و استفاده از منابع پاک انرژی مانند پانل‌های خورشیدی.

6. داکا، بنگلادش

2021 جمعیت: 21,741,090

© نسیم بورنو

شهر مساجد: بنگلادش، به دلیل کالاهایی که وارد می‌کند، به ویژه محصولات نساجی، مرکز صنعتی و مالی بنگلادش است. محیط کسب و کار پویا در بنگلادش، مهاجرت داخلی را تشویق کرده و نرخ تولد بالا باعث شلوغی شهر شده است.. این ازدحام جمعیت منجر به پیامدهای مورد انتظار در چنین شهری با زیرساخت های ضعیف از جمله افزایش آلودگی، ازدحام و کمبود آب آشامیدنی شد. اعتقاد بر این است که بنگلادش به یک طرح برنامه ریزی شهری نوآورانه برای کاهش این پیامدها نیاز دارد.

7. قاهره، مصر

2021 جمعیت: 21,322,750

شهر قاهره، مصر

قاهره، که اغلب مهد تمدن نامیده می شود، مصر تاریخی را در بافت شهری خود به مصر مدرن متصل می کند. این شهر بزرگترین شهر آفریقا و خاورمیانه و سومین منطقه شهری بزرگ در جهان اسلام است. قاهره مهاجران را از مناطق روستایی جذب می کند و مانند سایر شهرهای بزرگ مصر، در معرض رشد سریع ناشی از شکاف عظیم بین نرخ تولد و مرگ است. ازدیاد جمعیت در قاهره باعث ایجاد چندین مشکل بهداشتی و آلودگی شدید هوا شده است. با این حال، کشور در حال دستیابی به ابتکارات و آموزش شهروندان برای داشتن حس بیشتر تنظیم خانواده است.

8. پکن، چین

2021 جمعیت: 20,896,820

نمایی از تصویر پکن از طریق VCG

پکن پایتخت چین و دومین شهر بزرگ آن پس از شانگهای است. جمعیت شهر تنها در یک دهه (2000-2010) 44 درصد افزایش یافت. با این حال، برنامه پنج ساله این کشور برای حفظ جمعیت پکن زیر 23 میلیون نفر تا سال 2020 موفقیت آمیز بود. این بدان معناست که سیستم ها و منابع شهر نسبتاً تحت کنترل هستند، عمدتاً به دلیل اقتصاد رو به رشد شهر که انتظار می رود در سال های آینده ادامه یابد. بهبود اقتصاد و افزایش ثروت، مراقبت های بهداشتی را به بهترین نحو در چین حفظ می کند.

9. بمبئی، هند

2021 جمعیت: 20,667,656

شهر بمبئی، هند

بمبئی ، دومین شهر بزرگ هند پس از دهلی است. در بیست سال گذشته، شهر تجربه‌ای از افزایش نرخ رشد داشته است، عمدتاً به دلیل وجود مهاجران داخلی که به دنبال فرصت‌های شغلی بهتری هستند. این گسترش سریع باعث مشکلات شدید بهداشتی شد و منجر به زندگی تعداد زیادی از ساکنان در محله های فقیر نشین شد. تخمین زده می شود که بیش از 40٪ از جمعیت بمبئی باشد. این محله‌های فقیرنشین معمولاً از توابع مرکزی شهر دور هستند، که باعث افزایش و طولانی‌تر شدن رفت و آمد ساکنان به مشاغل یا مدارس می‌شود. بمبئی باید به خدمات بهداشتی و آموزشی باکیفیت دسترسی داشته باشد تا بتواند با بحران های ذکر شده قبلی مبارزه کند.  

10. اوزاکا، ژاپن

2021 جمعیت: 19,110,616

اوزاکا در مکان مهمی در قلب فرهنگی ژاپن قرار دارد. یک قرن پیش، اوزاکا بزرگترین شهر ژاپن از نظر مساحت و جمعیت بود – بندر و جنبش تجاری فرهنگ ها و مهاجران را به شهر آورد و اقتصاد آن را شکوفا کرد و آن را به مرکزی برای هنر و فرهنگ تبدیل کرد. با این حال، جمعیت اوزاکا در دهه های گذشته کاهش یافته است، به دلیل مهاجرت داخلی از شهر به مناطق حومه شهر، و نرخ مرگ و میر بیشتر از نرخ تولد.

ترجمه و بازنویسی از وبسایت arch20 در دفتر فنی مهندسی هنر زمان

?What is The Largest City in The World

اشتراک گذاری در:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب پیشنهادی:

× تماس با ما 09118463538