معماری و آینده: تسریع فرآیندهای طراحی با Archicad 27

معماری یک حوزه یکتاست که نیازهای زیبایی‌شناختی و عملکردی را با یکدیگر ترکیب می‌کند، در حالی که در محیط‌های فناوریک پویا غرق می‌شود. در این زمان، فرآیندهای طراحی و ساختمانی به شدت پیچیده‌تر می‌شوند و معماران را مجبور می‌سازد تا پروژه‌ها را به صورت کارآمد مدیریت کنند و همزمان همکاری میان رشته ای و چندسطحی را در سراسر روند کار تقویت کنند. به علاوه، فناوری‌ها و ابزارهای جدیدی که در این فرآیند استفاده می‌شوند باید با همان سرعت – گاهی حتی سریع‌تر – تکامل یابند.

میان‌رشته‌ای یا بِیْنارشته‌ای یا اَندَررشته‌ای اشاره به حوزه‌های نوین در دانش دارد که بیش از یک زمینهٔ محض دانشی را مورد مطالعه قرار می‌دهد. روش برخورد میان‌رشته‌ای فرصت عبور از مرزهای سنتی رشته‌های گوناگون دانش را با هدف رسیدن به نتیجهٔ مطلوب در یک رشته فراهم می‌سازد.

 به عبارت دیگر، یک حوزهٔ میان‌رشته‌ای، عبارت است از «تلفیق دانش، روش و تجارب دو یا چند حوزهٔ علمی و تخصصی برای شناخت و حل یک مسئلهٔ پیچیده یا معضل اجتماعی چندوجهی». 

مطالعات میان‌رشته‌ای

ابزارهای موجود در محیط چند رشته ای معماری به سرعت بهبود یافته‌اند. همچنین دانش‌آموزان و هم معماران با تجربه اکنون تقریباً به طور کامل از روش‌های دستی به نرم‌افزارهای کمکی طراحی با کامپیوتر مهاجرت کرده‌اند. امروزه، خودمان را در دوران معماری به دنبال فناوری‌هایی مانند مدل‌سازی اطلاعات ساختمانی (BIM)، هوش مصنوعی و فرآیندهای دیجیتال می‌یابیم. در همان زمان، اصول BIM و پیش‌زمینه‌های تاریخی آن به ریشه‌های اولیه محاسبات، تحقیقات و فناوری‌های جدید بازمی‌گردد، که باعث تحول سریع در صنعت معماری، عمران و سازمان‌های حرفه‌ای آن شد.

“اگر به تاریخ فناوری نگاهی بیندازیم، لحظاتی کلیدی وجود دارد که یک فناوری جدید ظاهر می‌شود و یک روند را آغاز می‌کند که اساساً نحوه رویکرد ما به کارمان را تغییر می دهد.”

مارتون کیس

در این زمینه، شرکت Graphisoft، توسعه‌دهنده نرم‌افزار BIM برای معماری و طراحی چندرشتی، در رویداد ‘Building Together | Connect’ مراحل مهمی را ارائه کرد. این بهبودها اکوسیستم‌ها، راه‌حل‌ها، تخصص‌ها و ذینفعان مختلف را به یکدیگر متصل می‌کنند و نوآوری‌ها را در محصول اصلی آن‌ها، Archicad 27، معرفی می‌کنند. برای کسب اطلاعات اولیه در مورد ویژگی‌ها و مسیر توسعه جدید، ما به گفته های وبسایت archdaily میپردازیم ، همان گونه که میگویند: در این رویداد شرکت کردیم و در آن به نکات مهم توسعه‌ها از سوی مدیرعامل Huw Roberts گوش دادیم و گفت‌وگوهای مفیدی با مدیران اجرایی شرکت Graphisoft داشتیم، به ویژه با معاون موفقیت محصول، مارتون کیس.

Higher Roch, Montpellier, France, Brenac & Gonzalez et Associés / عکس: Sergio Grazia. تصویر توسط Graphisoft

ابزارهای داخلی و محیط کاربری دوستانه برای ایجاد ساختمان‌های استثنایی

درباره‌ی نوآوری‌های شرکت، کیس به این نکته اشاره می‌کند که “این نسخه پیشرفت‌های قابل توجهی را در سراسر اکوسیستم Graphisoft به همراه بهبودها و به‌روزرسانی‌های قابل توجهی ارائه می‌دهد که برای هر دو کاربر جدید و کاربران موجود، ارزش بیشتری نسبت به زمان‌های اخیر دارد”. به طور خاص، نوآوری‌های Archicad بر تسریع فرآیندهای طراحی تأکید دارد، امکان مدل‌سازی، مستندسازی و تصویرسازی سریع‌تر و ساده‌تر گزینه‌ها و ترکیب‌های طراحی را فراهم می‌کند. این امر Archicad را به بهترین نرم‌افزار BIM با کارایی و حس کاربری برجسته در بازار تبدیل می‌کند و به معماران و طراحان امکان می‌دهد که بر روی نقطه قوت اصلی خود تمرکز کنند: ایجاد ساختمان‌های استثنایی.

مرکز نمایش جاده تیانفو / چنگدو، چین / معماران تکتون. تصویر توسط Graphisoft

ابزار های طراحی و راهنماهای فاصله

با درک محیط پویای فرآیندهای معماری، برخی از یکپارچگی‌های جذاب Archicad(آرچیکد) شامل ابزار، گزینه‌های طراحی و راهنمای بهبود یافته برای قرارگیری عناصر هستند. ویژگی اول، تیم‌های طراحی را قادر می‌سازد گزینه‌های جایگزین را به مشتریان ارائه دهند. این رویکرد بهینه‌سازی شده زمان لازم برای شناسایی راه‌حل‌های طراحی را از طریق چرخه‌های مختلف کاهش می‌دهد. این یک روند کاری را ایجاد می‌کند که نیاز به راه‌حل‌های اداره مانند هات لینک، تنظیمات لایه یا کپی کردن در مدل را از بین می‌برد.

ابزار گزینه های طراحی تصویر توسط Graphisoft

“گزینه‌های طراحی چیزی هستند که ما به این لیست (نقشه راه محصول) اضافه کردیم، زیرا بسیاری از مشتریان موجود و افرادی که قصد خرید دارند، این موضوع را به عنوان یک مشکلی که در حال دست و پنجه نرم کردن با آن هستند، مطرح کرده‌اند.”

مارتون کیس
راهنماهای راه دور تصویر توسط Graphisoft

همچنین با تمرکز بر روی بهره‌وری، راهنمای‌ فاصله با نمایش فاصله از عناصر نزدیک، دقت را افزایش می‌دهند و به کاربران در قرارگیری یا جابجایی دقیق عناصر کمک می‌کنند. به علاوه، با تأکید مداوم بر قابلیت مدیریت پروژه، Archicad گزینه‌های بسیار درخواستی برای روند کاری مدیریت ویژگی ارائه می‌دهد. این بهبود کارایی تیم طراحی را ارتقا می‌بخشد و به کاربران این امکان را می‌دهد که ویژگی‌های بیشتری را به وسیله پوشه‌ها سازماندهی کنند. به طور کلی، این قابلیت‌های جدید باعث می‌شوند طراحی با Archicad لذت‌بخش‌تر و حس کاربری بیشتری داشته باشد.

ابزارهای طراحی هوشمند مکانیکی، برقی و لوله کشی (MEP)

به علاوه، با توجه به نقش محوری که افراد حرفه ای در توسعه معماری و عملکرد ساختمان ایفا می‌کنند، DDScad ابزارهای طراحی هوشمند مکانیکی، الکتریکی و لوله‌کشی (MEP)، محاسبات یکپارچه و راهکارهای جامع مستندسازی را برای همه سیستم‌های ساختمانی یکپارچه می‌کند. این هماهنگی به کاربران این امکان را می‌دهد که پروژه‌های MEP با کیفیت بالا را به صورت کارآمد ایجاد و تحویل دهند، همه این ها با درنظر گرفتن زمان مورد نظر و بودجه تعیین شده انجام میشود.

مجتمع مسکونی هفت طبقه، نورنبرگ، آلمان، TGA40. تصویر توسط Graphisoft

نقش حیاتی همکاری در معماری: BIMx و BIMcloud

با توجه به رویکرد اصلی چند رشته‌ای معماری، تلاش‌های فعلی شرکت به منظور افزایش کارآیی همکاری میان حوزه‌ها را هدف قرار داده است. در این زمینه، BIMcloud به عنوان یک پلتفرم قوی برای تعاملات چند رشته‌ای در طراحی برجسته است، به ویژه پس از شیوع ویروس کرونا که نیازمندی به شرکت‌های معماری برای سازگاری با کار از راه دور و روند کاری آنلاین داشته است. به همین دلیل، نوآوری‌های جدید BIMcloud بر روی امنیت داده و همگام‌سازی تمرکز دارد که به کاربران این امکان را می‌دهد که به صورت امن و به صورت آنلاین همکاری کنند، بدون توجه به مقیاس پروژه، مکان و دفتر کار و سرعت اینترنت.

مقیاس پروژه
مکان و دفتر کار

کار یا سرعت اتصال اینترنت.

همچنین، به منظور ارتباط بین استودیو طراحی، دفتر مشتری و محل ساخت، مارتون کیس تأکید می‌کند که بهبود‌های BIMx آن را به چیزی بسیار بیشتر از یک صفحه نمایش سه‌بعدی تبدیل کرده است. این برنامه به عنوان یک محیط کاری پربار و یک راه‌حل همکاری دورکاری عمل می‌کند. به عنوان مثال، ویژگی‌های گزارشگیری حادثه جدید زمان مورد نیاز برای حل مشکلاتی که در محل یا در جلسات هماهنگی پروژه تشخیص داده شده‌اند را کاهش می‌دهد. در اکوسیستم Graphisoft، شرکت، اصول همکاری را با Archicad Collaborate یکپارچه می‌کند که یک بسته اشتراکی با صرفه‌جویی برای آرچیکد ، BIMx و BIMcloud SaaS است و این نرم‌افزار و قابلیت‌های آن را برای همه قابل دسترس می‌کند.

عملکرد موقعیت یابی خورشید

BIMx با یک رابط کاربری ساده و آسان که اطلاعات مدل را با داده‌های محیطی دقیق یکپارچه می‌کند، مشارکت طراح و مشتری را در تصمیمات طراحی حیاتی تقویت می‌کند. این مساله به ارتقاء ارتباط موثر در محل ساخت کمک می‌کند و بازخورد سریع و به مشتری اختصاصی را فراهم می‌آورد. علاوه بر این، BIMx ویژگی‌های مدرنیته را ارتقاء داده است، از جمله عملکرد دقیق موقعیت خورشید، که به کاربران امکان می‌دهد از نور طبیعی بهره ببرند و طراحی‌ها را با محیط سازگاری کامل کنند، با تنظیم موقعیت خورشید بر اساس تاریخ و زمان.

هوش مصنوعی (AI) و نسل های جدید

با بهره‌گیری از هوش مصنوعی و یادگیری ماشین، امکان پشتیبانی از روند کار طراح را فراهم خواهد شد، هوش مصنوعی اجازه می‌دهد تا طراح بر روی کارهای خلاق و با ارزش بالاتر تمرکز کنند. مثال‌هایی از کارهایی که هوش مصنوعی می‌تواند انجام دهد شامل بهینه‌سازی طراحی، ترویج پایداری، تولید مستندات و اتوماسیون کارهای دیگری که اغلب زمان‌بر هستند می‌شود.

“ما ساختار سازمانی خود را به گونه‌ای بهینه کرده‌ایم که شامل یک وظیفه جداگانه برای هوش مصنوعی تولید است که از اطلاعات مرتبط با روندها، فناوری، اتصالات و هوش مصنوعی را پردازش می‌کند.”

مارتون بوسه
برج مسکونی / هنگ کنگ / LWK + PARTNERS. تصویر توسط Graphisoft

با وجود دشواری در تعیین نوآوری‌های بعدی در فناوری BIM و Graphisoft، چیزی که قطعی است این است که شرکت در فرآیند مداومی از تکامل قرار دارد. از زمان نسخه‌های اولیه Archicad در دهه 1980، این نرم‌افزار به عنوان یک معیار برای بهینه‌سازی فرآیندهای طراحی در یک محیط چندرشته‌ای تعاونی باقی مانده است. در میانه‌ راه، این شرکت به دقت پیگیر آینده BIM و معماری خواهد بود که جذاب به نظر می‌آید.

اشتراک گذاری در:
فیسبوک
توییتر
لینکدین
ایمیل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای دریافت بروز رسانی ها، جدید ترین مقالات و آخرین اخبار آدرس ایمیل خود را وارد کنید.

سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

× تماس با ما 09118463538