12 مورد از بهترین نرم افزارهای طراحی معماری که هر معمار باید یاد بگیرد

نقشه ها ابزار اصلی معماران برای انتقال ایده های خود به مشتریان، تیم فنی یا تیم طراحی است . نحوه ایجاد آن نقاشی ها تکامل یافته است و هم روز در حال تغییر است.

هر نرم افزار طراحی معماری نیازهای متفاوتی را هدف قرار می دهد. انتخاب بهترین آنها به عوامل زیادی بستگی دارد، مانند هزینه، سازگاری با برنامه های دیگر و مدت زمانی که مایلید برای فرآیند ترسیم صرف کنید. همچنین بستگی به این دارد که شما در کجای فرآیند طراحی هستید – احتمالاً همه ما شروع به طراحی روی کاغذ می کنیم، سپس به سمت نرم افزار معماری حرکت می کنیم. ما حتی برای نشان دادن ایده ها و فرآیند طراحی خود به نرم افزار طراحی گرافیک نیاز داریم . 

نرم افزار معماری چیست؟

هدف نرم‌افزار معماری آسان‌تر کردن زندگی معماران شاغل در خلق نقشه‌ها، مدل‌ها و سایر آثار معماری است. سودمندترین برنامه‌ها به معماران کمک می‌کنند تا طرح‌های خود را ترسیم کنند و دیدگاه‌های خود را به صورت دیجیتالی بر روی رایانه به نمایش بگذارند، جایی که می‌توانند قبل از انتشار آثارشان در زندگی واقعی، از طریق نرم‌افزارهای هوشمند، تحت تحلیل و تست استرس قرار گیرند.

لیست نرم افزارهای طراحی معماری:

اگرچه شما فقط با توانایی سازگاری و تست کردن آنها، مناسب ترین نرم افزار طراحی را پیدا خواهید کرد، در اینجا لیستی از برنامه های ضروری برای افزایش گردش کارایی و کمک به شما در رسیدن از اولین پیش نویس تا ارائه نهایی وجود دارد.

1. SketchUp

ما قویاً معتقدیم که معماران باید فاز مفهومی را به صورت سه بعدی شروع کنند. SketchUp به کاربر این امکان را می دهد که به سرعت و به راحتی طرح های سه بعدی بسازد. می توان آن را به صورت رایگان دانلود کرد. با این حال، بسیاری از ویژگی های تجاری آن غیرفعال هستند. این برنامه یکی از در دسترس ترین برنامه ها است، اما سادگی آن به این معنی است که قابلیت های رندر محدودی دارد.

با این حال، هنوز هم یک برنامه قدرتمند برای انتقال ایده های اولیه است، و همچنین یک کتابخانه اجزای عظیم، عمدتاً برای معماری داخلی ارائه می دهد. هر شی، سطح و ماده دارای بافت منحصر به فردی است که یک مزیت است. بزرگترین برتری SketchUp  رابط کاربر پسند آن است.

2. Revit

Revit نرم افزار همه کاره برای پروژه های دو بعدی و سه بعدی است که کل خروجی پروژه شامل مدل سازی، رندر و اسناد ساخت و ساز دوبعدی را تولید می کند. به جای خطوط و دایره‌ها، می‌توانید از دیوارها، سقف‌ها، تیرها، ستون‌ها، سایر اجزای ساختمان و ویژگی‌های واقعی ساختمان فیزیکی مانند پنجره‌ها و درها استفاده کنید.

Revit با اتوکد سازگار است، بنابراین قرار دادن یک فایل DWG و استفاده از آن به عنوان مرجع ردیابی برای شروع شکل دادن به مدل شما بسیار ساده است. یکی از مهمترین مزایای Revit این است که هر تغییری که در مدل ایجاد می کنید در همه نماها از جمله پلان ها و ارتفاعات به روز می شود و زمان هماهنگی و ترسیم را به میزان قابل توجهی کاهش می دهد.

3. 3D Studio Max

اگرچه 3DRhino به دلیل پلاگین‌های پارامتریک و ویژگی‌های مدل‌سازی روان با سرعتی نمایی در حال گسترش است. با این حال، 3D Studio Max همچنان محبوب ترین نرم افزار سه بعدی در بازار است. از آن روزهای اولیه گرافیک کامپیوتری و 3D Studio (نرم افزاری که تحت DOS اجرا می شد)، همه چیز تغییر کرده است.

ابزارهای 3D Studio Max دارای قابلیت مدل سازی و معماری پلاگین انعطاف پذیر است و می تواند در پلتفرم مایکروسافت ویندوز استفاده شود. توسعه دهندگان بازی های ویدیویی، بسیاری از استودیوهای تجاری تلویزیونی و استودیوهای تجسم معماری اغلب از آن استفاده می کنند.

4. Cedreo

Cedreo یک نرم افزار طراحی خانه سه بعدی برای سازندگان خانه، طراحان داخلی و متخصصان بازسازی است. یک راه حل ساده و سریع که به شما کمک می کند فروش خود را افزایش دهید: برای ایجاد یک پلان سه بعدی، رندرهای سه بعدی واقع گرایانه و طراحی نقشه های خانه به تنهایی یک ساعت زمان لازم است.

با Cedreo، می‌توانید بر مرحله پیش‌نویس اولیه خانه تسلط داشته باشید و با شروع از پروژه‌های قبلی، ذخیره آن‌ها در حساب خود و آماده‌سازی برای شخصی‌سازی آنها برای مشتریانتان، در زمان ارزشمند خود صرفه‌جویی کنید. در ارائه های تجاری، رندرهای سه بعدی به مشتریان شما این امکان را می دهد که به راحتی خود را در خانه های آینده خود تصویر کنند.

نرم افزار رندر سه بعدی Cedreo هم قدرتمند است و هم استفاده از آن آسان است. شما می توانید رندرهای سه بعدی فوتورئالیستی از یک خانه با نورپردازی مناسب و سایه های سطحی ایجاد کنید تا در کمتر از 5 دقیقه تصاویر واقعی به دست آورید. این رندرها به شما این امکان را می دهد که ارائه های جذابی ایجاد کنید تا بینش خود را به اشتراک بگذارید و به مشتریان خود کمک کنید خانه های جدید خود را سریعتر از همیشه تجسم کنند.

5. Autocad

ما دیگر استفاده از Autocad را توصیه نمی کنیم زیرا Revit به سرعت در حال جایگزینی آن در بازار است. با این حال، اتوکد بازیکن مسلط قدیمی در صنعت نرم افزار معماری است. آنقدر در بین دانشجویان و متخصصان شناخته شده است که بعید است هنگام انتقال فایل ها در طول فرآیند طراحی با مشکلات مواجه شود. Autocad طرح‌های صرفاً نمایشی تولید می‌کند و معمولاً پله‌ای برای نرم‌افزار مدل‌سازی سه‌بعدی است.

اگر رابط کاربری را بر اساس ترجیحات خود تنظیم کنید و با لایه ها و وزن خطوط آزمایش کنید، پیش نویس مناسبی با قراردادهای طراحی استاندارد و جزئیات ساخت و ساز قابل اندازه گیری دریافت خواهید کرد. نسخه دیگری از اتوکد که مخصوص معماران ساخته شده است، AutoCAD Architecture است. ویژگی‌های آن به معماران اجازه می‌دهد تا پیش‌نویس‌های کارآمدتری داشته باشند و طرح‌ها و اسناد آشنا ایجاد کنند. این پلت فرم همان اتوکد است و درک آن را برای معماران با تجربه آسان تر می کند.

6. V-Ray

V-Ray به سادگی بهترین نرم افزار طراحی معماری برای تجسم واقعی است. V-Ray یک پلاگین است که SketchUp و ArchiCAD را به رندر عالی تبدیل می کند. تمیزترین بافت ها، تیره ترین تاریکی ها و روشن ترین رنگ های سفید دقیق ترین نمایش شرایط دنیای واقعی هستند.

اگر قصد دارید مشتریان خود را در فضاهایی که طراحی می کنید به سبکی متقاعد کننده قرار دهید، V-Ray بهترین گزینه شما خواهد بود. کتابخانه مواد و منابع گسترده آن گزینه های مختلفی را در نورها، سطوح و بافت های واقعی ارائه می دهد تا طراحی معماری شما را به سطح بعدی برساند.

7. Photoshop

هنگام ایجاد رندر، چه بخش، ارتفاع یا پلان، دانستن نحوه استفاده از فتوشاپ کاملاً حیاتی است. Photoshop نرم افزار تولید تصویر با کیفیت بالا است که برای رندرهای نهایی و تاچ آپ مناسب است. با سیستم لایه های آشنای خود، می توانید با تغییرات اندک به رندر خود و سبک دلخواه خود را بدهید. برای پردازش تصویر، افزودن بافت‌ها، مناظر، مردم، آسمان و غیره استفاده می‌شود. همچنین یک راه عالی برای اصلاح و ویرایش اسکن‌های کار شما و ایجاد عکس‌هایی برای ارائه نهایی است.

8. InDesign

In Design اساساً یک برنامه چیدمان مناسب برای ایجاد دفترچه ها تا صفحات ارائه بزرگ است. می توانید اشیاء را به شکل های قابل ارائه، از جمله متن، اشکال و تصاویر مرتب کنید. همچنین برای ایجاد اسناد، مانند رزومه و نمونه کارها ایده آل است. می‌توانید انواع فونت/اندازه‌ها و صفحات اصلی صفحه را با شماره صفحه تنظیم کنید، که به افزایش بهره‌وری و سازگاری سند کمک می‌کند.

این نرم افزار همچنین به شما این امکان را می دهد که فایل های خود را یکی کنید و با خود بیاورید تا بتوانید بدون دردسر کپی کردن هر فایل جداگانه و بردن آن در مدرسه یا خانه کار کنید.

9. Maya

با Maya، می توانید به راحتی ایده های بیش از حد جاه طلبانه را برای برنامه های دیگر آزمایش کنید. استقلال بیشتری در شغل شما فراهم می شودو در نتیجه افزایش طراحی خلاقانه است. بسیاری از افراد قبل از انتقال مدل های خود از مایا به سایر نرم افزارهای طراحی معماری، از مایا به عنوان ابزار طوفان فکری استفاده می کنند. انعطاف‌پذیری مایا چیزی است که به آن کمک کرده جامعه ساختمان‌سازی را به خود جلب کند. علاوه بر این، ابزارهای تخصصی برای رشته شما برای توزیع در دسترس هستند.

مایا توسط بسیاری از افرادی که به تازگی مدل سازی سه بعدی را شروع کرده اند به عنوان یک کمک آموزشی استفاده می شود. بدون محدودیت ابزارهای تخصصی، آنها می توانند بر تسلط بر اصول اولیه ایجاد مدل سه بعدی تمرکز کنند. راهنماهای ارائه شده توسط آن مفید است. علاوه بر این، جمعیت مایا بسیار قابل توجه است. در نتیجه، سازندگان در صورت گیر افتادن، زمان کمتری برای دریافت کمک خواهند داشت.

10) Grasshopper

Grasshopper طراحی مدولار را فعال می کند، که سازندگان می توانند از آن برای ساده کردن فرآیندهای خود استفاده کنند. خبر خوب این است که Grasshopper ابزارهای زیادی برای خودکارسازی کارهای روزمره و تکراری فراهم می کند. استفاده متفاوت نرم افزار را در نظر بگیرید. برنامه‌های طراحی استاندارد از شما می‌خواهند که عناصر ساده‌ای مانند خطوط را کپی و جای‌گذاری کنید تا دوباره از آنها استفاده کنید.

برخی از برنامه ها از ماتریس برای انجام سریعتر این کار استفاده می کنند. با این حال، معمولاً مشکلاتی دارند. Grasshopper این نوع کارها را با استفاده نوآورانه از متغیرها ساده می کند. برای تولید مجموعه جدیدی از مولفه ها، نباید کاری جز تایپ یک عدد در متغیر خود انجام دهید.

دسترسی Grasshopper به عنوان نرم افزار طراحی معماری منبع باز یک امتیاز است. یک گروه فعال برای بهبود آن تلاش می کند و به طور مرتب افزونه های جدیدی را منتشر می کند. علاوه بر این، Grasshopper با Rhino 3D ادغام زادی دارد. به لطف این افزودنی ، دانستن نحوه کدنویسی دیگر برای استفاده از Rhino 3D ضروری نیست.

11) Fusion 360

تا حدی به دلیل سازگاری آن، Fusion 360 به طور فزاینده ای محبوب شده است. نرم افزار طراحی معماری یک فروشگاه یک مرحله ای برای نیازهای برنامه ریزی ساختمان است. برنامه های کاربردی نرم افزار فراتر از ایجاد و آزمایش هستند و شامل ساخت می شوند. علاوه بر این، ماهیت مبتنی بر ابر Fusion 360 محیط های کاری مشترک را تسهیل می کند و به شما امکان می دهد متخصصانی را از زمینه های مختلف برای تکمیل وظایف بیاورید.

گزینه های زیادی برای ایجاد تصاویر واقعی واقعی از ایده های شما وجود ندارد، اما Fusion 360 یکی از آنهاست. ارائه ها و کمک به مشتریان در به تصویر کشیدن کار شما از این امر سود زیادی خواهد برد. Fusion 360 نیز به شدت پشتیبانی می‌شود و آن را به بهترین انتخاب در میان برنامه‌های ایجاد تبدیل می‌کند. تقریباً هر دو ماه یکبار، می‌توانید برای محتوای جدید دوباره بررسی کنید. در نتیجه، نرم افزار تقریباً دائماً به روز می شود تا ویژگی های جدید را در بر بگیرد.

12) Dynamo

اغلب می توانید Dynamo را به صورت رایگان به عنوان افزونه Revit دریافت کنید. با این حال، Dynamo یک نسخه مستقل نیز دارد که می توان آن را با اشتراک خریداری کرد. مانند Grasshopper، Dynamo توسط یک جامعه قابل توجه توسعه داده شده است که به طور مداوم ویژگی های جدیدی را به نسخه استودیویی اضافه می کند.

اگر به دنبال یک بسته طراحی هستید، به Dynamo نگاه نکنید، که مسلما بهترین موتور هندسی را دارد. این روند کار با قطعات پیچیده را ساده می کند. همچنین ادغام با سایر فرآیندهای BIM آسان است که یک مزیت قابل توجه برای این برنامه است.

با Dynamo می توانید به راحتی طرح های خود را بدون شروع از ابتدا تغییر دهید. علاوه بر این، می‌توانید تغییرات فوری در آثار خود ایجاد کنید. در مقایسه با اصلاح دستی طرح‌ها و ذخیره آن‌ها به‌عنوان فایل‌های جدید، صرفه‌جویی زیادی در زمان دارد.

بهترین نرم افزار معماری برای مبتدیان چیست؟

Cedreo بهترین برنامه معماری برای شروع کار است. Cedreo همه چیزهایی را که برای توسعه طرح‌بندی‌های دو بعدی و سه بعدی حرفه‌ای نیاز دارید، دارد. دسترسی به ابزارهای اساسی و پیچیده، از جمله گزینه های تخصصی برای شرکت های معماری و طراحی داخلی را فراهم می کند. برای ساده‌تر نشان دادن ایده‌تان، این پلتفرم می‌تواند رندرهای سه‌بعدی فوتورئالیستی ایجاد کند.

چگونه بهترین نرم افزار معماری را برای خود انتخاب کنیم؟

شما می توانید با بهترین نرم افزار طراحی معماری سرعت فرآیندها را افزایش دهید و در عین حال کیفیت طراحی را بهبود بخشید. هنگامی که به دنبال بهترین ابزارهای معماری هستید، مهم است که نحوه استفاده از آنها و میزان آشنایی و تخصص خود را در این زمینه در نظر بگیرید.

همه برنامه‌های نرم‌افزار طراحی معماری یکسان نیستند ، بنابراین باید اطمینان حاصل کنید که از مدل‌سازی اطلاعات ساختمان و مهارت آن در رندر سه‌بعدی پشتیبانی می‌کند. اگر چیزی بیش از طرح‌های اولیه ارائه می‌دهید، خرید بسته‌ای که شامل ابزارهای طراحی داخلی و خارجی است ممکن است مقرون به صرفه‌تر باشد تا سرمایه‌گذاری در بهترین‌های هر دو جهان.

منبع: ARCH20

اشتراک گذاری در:
فیسبوک
توییتر
لینکدین
ایمیل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای دریافت بروز رسانی ها، جدید ترین مقالات و آخرین اخبار آدرس ایمیل خود را وارد کنید.

سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

× تماس با ما 09118463538